رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور:

تصویب ۱۵۰ میلیون یورو اعتبار برای اجرای طرح‌های آب روستایی / رونمایی از ۲۹ قرارداد سرمایه‌گذاری در بخش آب و فاضلاب

۶اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱:۲۷ PM 412

مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به تصویب ۱۵۰ میلیون یورو اعتبار برای اجرای طرح‌های آب روستایی از رونمایی از ۲۹ قرارداد سرمایه‌گذاری در بخش آب و فاضلاب خبر داد.

مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به تصویب ۱۵۰ میلیون یورو اعتبار برای اجرای طرح‌های آب روستایی از رونمایی از ۲۹ قرارداد سرمایه‌گذاری در بخش آب و فاضلاب خبر داد.


*** رونمایی از ۲۹ قرارداد سرمایه‌گذاری در بخش آب و فاضلاببه گزارش خبرگزاری روستا، حمیدرضا جانباز در حاشیه اجرایی‌شدن طرح یکپارچه‌سازی شرکت آب و فاضلاب در استان قزوین، اظهار داشت:

بزودی ۲۹ قرارداد سرمایه‌گذاری با بخش خصوصی به ارزش ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های تصفیه خانه آب و فاضلاب و آب شیرین کن رونمایی می‌شود و این طرح‌ها در بخش‌های احداث تصفیه خانه‌های فاضلاب و تصفیه خانه‌های آب و تعدادی آب شیرین کن در نقاط مختلف کشور اجرایی خواهد شد.


*** مفهوم خودگردانی طرح‌ها


مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در خصوص خودگردانی طرح‌ها، بیان داشت:
در بخش آب و فاضلاب بخشی از طرح‌ها با فروش آب و درآمد تعرفه‌ها انجام می‌شود و برخی از محل اعتبار تملک دارایی و سرمایه‌ای انجام می‌شود اما در حالی که قیمت تمام شده هر مترمکعب آب به طور متوسط ۱,۵۰۰ تومان است اما تعرفه‌هایی که دریافت می‌شود حدود ۵۰۰ تومان است و ما یک سوم قیمت تمام شده را از مردم دریافت می‌کنیم.
وی تصریح کرد: این وضعیت باعث شده که در برخی از پروژه‌های زیربنایی است مانند طرح‌های آب و فاضلاب و آبرسانی مشکل داشته باشیم، بنابراین دولت جمهوری اسلامی در قالب پیوست‌های قانون بودجه نسبت به تأمین اعتبار اقدام می‌کند لذا در اجرای این طرح خودگردانی پروژه‌ها به طور مستقیم موفقیتی نداشتیم اما آنچه کسب کردیم این بوده که بخش خصوصی اقبال کرده و از پروژه‌های سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد:
از این روش در اجرای تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای محمود آباد نمونه و آبیک و نیز انتقال آب از سد طالقان در استان قزوین استفاده کردیم و موفق بودیم.
وی اضافه کرد: شاید این روش بتواند بخشی از مشکلات را حل کند البته مشکل تعرفه همچنان باقی است و جوابگوی هزینه‌ها نیست و روی آن کار می‌کنیم و باید این وضعیت اصلاح شود.


*** ۴۰۰ پروژه نیمه تمام آب و فاضلاب


جانباز در خصوص تعداد پروژه‌های نیمه تمام آب و فاضلاب در کشور بیان داشت:
در نقاط مختلف کشور در حال حاضر حدود ۴۰۰ پروژه نیمه تمام وجود دارد که شامل طرح‌های مختلف است و ۲۰۰ مورد از طرح‌های نیمه تمام شامل تصفیه خانه و خط انتقال آب و حدود ۲۰۰ پروژه مربوط به فاضلاب است که البته در این بخش طرح‌های آب و فاضلاب روستایی لحاظ نشده است.
جانباز تصریح کرد: در پیوست بودجه برای این طرح‌ها می‌توانیم ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار بگیریم در حالی که تکمیل این طرح‌ها در شرایط کنونی بیش از ۴۸ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
وی سرانه برخورداری آب و فاضلاب در بخش شهری را بیش از ۹۹ درصد اعلام کرد و افزود: یک درصد باقیمانده به دلیل تغییرات و تقسیمات کشوری است که روستایی به شهر تبدیل شده و در محدوده قرار نداشته است.
جانباز ادامه داد: در بخش فاضلاب هم بیش از ۵۰ درصد شهرهای ما از این شبکه برخوردار شده‌اند اما در زمینه فاضلاب روستایی هنوز در ابتدای کار هستیم و باید تلاش کنیم.


*** تصویب ۱۵۰ میلیون یورو اعتبار برای اجرای طرح‌های آب روستایی


رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در خصوص استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی، بیان داشت:
امسال دو ردیف پیشنهادی در مجلس داشتیم و ۱۵۰ میلیون یورو برای اجرای طرح‌های آب روستایی تصویب شده که از روز دوشنبه در صحن مطرح می‌شود.
جانباز یادآور شد: ۹۸ درصد تجهیزات مورد نیاز صنعت آب در داخل کشور ساخته می‌شود وبا توجه به محدودیت واردات و نقل و انتقالات در این عرصه کوچک‌ترین مشکلی نداریم البته تنها در بخش صنعت شیرین سازی آب یک سری مشکلات جزئی هست که نمونه صنعتی آن ساخته شده ولی چون بازار محلی و تولید آن محدود است صرفه اقتصادی ندارد و به آن ورود نکرده‌ایم.
وی اضافه کرد: در بخش فاضلاب و تثبیت لجن که یک صنعت «های تک» محسوب می‌شود کمی به خارج وابستگی داریم اما با اتکا به توان مهندسان داخلی در محور مربوط به دانش و فن آشغال گیر بی نیاز هستیم.
اختصاص اعتباراتی از صندوق توسعه ملی از رویدادهای خوبی بود که طرح‌های ما را تسریع کرده است و امیدواریم با ادغام انجام شده هارمونی مناسبی بین شهر و روستا ایجاد شود.


به گزارش خبرگزاری روستا، مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در پایان یکپارچه‌سازی را طرح مناسبی دانست و اظهار داشت:
با این طرح بخش زیادی از دغدغه‌های همکاران شرکت آبفای روستایی حل می‌شود که این موضوع در قراردادها دیده شده و از نگاه مردم هم این ادغام ارزشمند است و منجر به خدمات رسانی بهتر می‌شود زیرا از نیروی انسانی کارآمد به خوبی بهره می‌گیریم.

منبع : شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور

برچسب ها : روستا آب و فاضلاب روستایی

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
از میان خبرها