توليد يک ميليون و 100 هزار تن محصولات آبزي در سال جاري/ صادرات آبزيان 40 درصد رشد کرد

صادرات آبزیان

۱اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۹:۳۱ PM 358

رئیس سازمان شیلات گفت: در سال جاری یک میلیون و 100 هزار تن محصولات آبی از طریق آبزی پروری و صید در کشور تولید می‌شود.


به گزارش خبرنگار ما، سید حسن صالحی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک سازمان شیلات ایران و یک شرکت فروشگاه زنجیره‌ای گفت: در دهه‌های اخیر روند توسعه شیلات در کشورمان خوب بوده بطوریکه در این زمینه جایگاه مناسبی در دنیا ومنطقه بدست آورده‌ایم و جمهوری اسلامی ایران توانسته در مجامع علمی و  بین‌المللی در خصوص تولید آبزیان مطرح شود.

رئیس سازمان شیلات کشور با بیان اینکه در سال 96 بیش از یک میلیون 100 هزار تن محصولات آبزی در کشور تولید خواهد شد، گفت: که نزدیک به 500 هزار تن از این تولید از طریق آبزی‌پروری و 600 هزار تن از طریق صید بدست می‌آید.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران اکنون در صید تن ماهیان جایگاه دوم را در بین 35 کشور جهان در اقیانوس هند را دارد و در بحث پرورش قزل‌آلا، میگو، ماهیان خاوریاری و پرورش ماهی در قفس ظرفیت‌هایی فراوانی در کشور وجود دارد.

صالحی اظهار داشت: در زمینه مربوط به صادرات  محصولات شیلاتی ایران از جایگاه خوبی برخوردار است و در 4 سال اخیر در این زمینه روند رو به رشدی داشته‌ایم بطوریکه عملکرد 10 ماهه سال 1396 رشد 40 درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال 1395 را نشان می‌دهد.

وی افزود: همچنین مقایسه میزان واردات محصولات شیلاتی به کشور در ده ماهه سال 1396 و 1395 حاکی از کاهش 25 درصدی است.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به ظرفیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای بیان داشت: امروز بخش تولید و توزیع با کمک یکدیگر می‌توانند امکاناتی را فراهم آورند تا غذای سالم به دست مردم برسد.

صالحی با بیان اینکه امروزه نیازمردم نسبت به گذشته به محصولات آماده و فرآوری شده بیشتر است، گفت: فروشگاه‌های زنجیره‌ای مکان مناسبی برای عرضه چنین محصولاتی بخصوص در زمینه محصولات شیلاتی به مردم هستند.

در این نشست فرشید گلزاده کرمانی مدیرعامل یک فروشگاه زنجیره‌ای بیان داشت: در فروشگاه زنجیره‌ای ما مردم می‌تواند تجره خرید متمایز با سایر مکان‌ها را تجربه کنند.

وی افزود: اگرچه سیاست ما سرمایه‌گذاری مستقیم در تولید کالا نیست، اما با توجه به میزان تقاضای فراوان برای محصولات آبزی در دو سایت شمال و جنوب کشور برای پرورش ماهی در قفس سرمایه‌گذاری انجام داده‌ایم که ظرفیت هر کدام 5 هزار تن است و محصولات تولیدی در این سایت‌ها در فروشگاه زنجیره‌ای خودمان عرضه می‌شود.

گلزاده کرمانی بیان داشت: فروشگاه زنجیره‌ای ما نه تنها توان عرضه 10 هزار تن محصولات آبزی تولیدی خودمان را دارد، بلکه این ظرفیت فراهم است که محصولات آبزی تولیدی سایر تولید‌کنندگان را هم عرضه کنیم.

منبع : خبرگزاری فارس

0
هادی ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
بسیار عالی
پیوندهای مرتبط