مدیرکل امور شوراهای اسلامی شهر و روستایی وزارت کشور:

۵۰ درصد مصوبات شوراهای شهر و روستا با هم مغایرت قانونی دارند

۲۷آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۶ AM 523

مدیرکل امور شوراهای اسلامی شهر و روستایی وزارت کشور عنوان کرد که ۵۰ درصد مصوبات شوراهای شهر و روستا با هم مغایرت قانونی دارند.

مدیرکل امور شوراهای اسلامی شهر و روستایی وزارت کشور عنوان کرد که ۵۰ درصد مصوبات شوراهای شهر و روستا با هم مغایرت قانونی دارند.


*** مغایرت مصوبات شوراهای شهر و روستا با همبه گزارش خبرگزاری روستا، محمدرضا صمیمی در همایش شهرداران و روسای شوراهای اسلامی استان کرمان با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

آمار یکساله‎‌ای که در سطح کشور از سوی فرمانداری‌ها به وزارت کشور ارسال شده نشان دهنده صدور حدود ۱۳۰ هزار مصوبه از سوی شوراهای شهر و روستا برای شهرها است که بررسی‌های ما نشان می‌دهد تقریبا ۵۰ درصد این مصوبات مغایرت قانونی داشته و یک سوم مصوبات نیز از سوی فرمانداری‌ها پاسخی داده نشده و آن مصوبه خود به خود به قانون شهری تبدیل شده است.

مدیرکل امور شوراهای اسلامی شهر و روستایی وزارت کشور افزود: متاسفانه برخی فرمانداری‌ها گاهی با وارد شدن به بازی‌های سیاسی به شوراها فشار می آورند و مصوبات شوراها را نمی‌پذیرند و یا مصوبات شوراها در جاهایی با مشکل مواجه بوده که در این زمینه همه فرمانداری‌ها باید طبق قانون عمل کنند.


*** طراحی سامانه‌ای برای جلوگیری از ایرادات نامعقول فرمانداران از مصوبات شورای شهرهاصمیمی در ادامه بیان کرد: سامانه‌ای در کشور در همین راستا با هدف شفاف‌سازی مصوبات طراحی شده و در مراحل نهایی است که از ایرادات نامعقول فرمانداران از مصوبات شورای شهرها جلوگیری می‌کند .

وی ادامه داد : نحوه کار در این سامانه طوری تعریف شده که شورای شهر بلافاصله پس از تدوین مصوبه باید آن را در این سامانه بارگذاری کرده تا به اطلاع وزارت کشور برسد و فرمانداران نیز باید ظرف دو هفته پاسخ این مصوبات را در سامانه بدهند.


*** ۰ وظیفه برای شهرداری‌ها مشخص شده استصمیمی با بیان این مطلب که مشکلات شهری زیاد است، افزود: با توجه به تحریم‌ها مشکلات شهری بیشتر خواهد شد که با خرد جمعی باید مشکلات را حل کنیم.

مدیرکل امور شوراهای اسلامی شهر و روستایی وزارت کشور حجم زیاد وظایف تعیین شده در قانون برای شوراها را نشان از اهمیت شوراها دانست و گفت:

از سال ۱۲۹۶ حدود ۳۰۰ وظیفه برای شهرداری‌ها مشخص شده که این امر نشانگر وسعت و حجم کاری شوراها است .


*** شوراها باید کارها را صادقانه، پیگیرانه و عالمانه انجام دهندصمیمی در ادامه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۲ اشاره کرد و گفت: معظم له فرمودند یکی از بزرگترین چیزهایی که کام مردم را شیرین می کند این است که مردم ببینند و احساس کنند که مسئولان در پی خدمت صادقانه، پیگیرانه و عالمانه هستند.

وی افزود: بر این اساس شوراها باید کارها را صادقانه، پیگیرانه و عالمانه انجام دهند و بدانند که همین رویکردها مسائل را به بهترین نحوی حل خواهد کرد.


*** دغدغه‌ها نباید تبدیل به فاجعه شودمدیرکل امور شوراهای اسلامی شهر و روستایی وزارت کشور قلعه گنج را نمونه بارزی از الگوپذیری نام برد و بیان داشت:

باید به دغدغه ها پاسخ داد و نگذاشت که این دغدغه‌ها تبدیل به مساله، مشکل، بحران و در نهایت تبدیل به فاجعه شود.

وی با اشاره به موضوع پسماند در برخی شهرهای کشور که از دغدغه گذشته است و تبدیل به بحران شده گفت:

در همه‌ی مسائل نمی‌توان نسخه واحد برای همه دغدغه ها پیچید و فلسفه تدوین مدیریت شهری هم همین است که تشخیص چگونگی پاسخ دهی به مسائل نیز به عهده شهرها گذاشته شده است.به گزارش خبرگزاری روستا، مدیرکل امور شوراهای اسلامی شهر و روستایی وزارت کشور در پایان، اظهار داشت:

با ترکیب ظرفیت انسانی و منابع قطعا می توان به شایستگی سازمانی دست پیدا کرد و در شهرداری‌ها نیز باید با حفظ مزیت‌های شهرها و ترکیب آن با منابع خارج از شهر می توان وظایف خود را به خوبی انجام داد.

منبع : امور شوراهای اسلامی شهر و روستایی وزارت کشور

برچسب ها : روستا شورا وزارت کشور

تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است