رئیس سازمان امور عشایر کشور

تدوین سه طرح در راستای بهبود وضعیت معیشت عشایر کشور

۲۰مهر ۱۳۹۸ ساعت ۸:۵۲ AM 850

رئیس سازمان امور عشایر کشور از تدوین سه طرح در راستای بهبود وضعیت معیشت روستائیان و عشایر کشور خبر داد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور از تدوین سه طرح در راستای بهبود وضعیت معیشت روستائیان و عشایر کشور خبر داد.


*** تولید ۶ میلیون تن محصولات مختلف توسط عشایر کشوربه گزارش خبرگزاری روستا، کرمعلی قندالی در نشستی خبری که به مناسبت ۱۵ مهر روز ملی روستا و عشایر برگزار شد، اظهار داشت:

عشایر کشور حدود یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قالب ۲۱۳ هزار خانوار هستند که این جمعیت، ۳۵ میلیون هکتار از مراتع کشور را در اختیار دارند.

وی با اشاره به اینکه تولیدات عشایر در بخش‌های مختلف حدود ۶ میلیون تن است، افزود:

درواقع عشایر کشور، ۳ برابر جمعیت خود تولید محصولات مختلف را دارد.


*** صندوق توسعه بخش عشایریرئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: در حوزه صنایع‌دستی، عشایر کشور تولیدات بسیار خوبی دارند که از تنوع زیادی نیز برخوردار است.

قندالی بابیان اینکه ۲۲۰ تشکل کل اعضای خانوار عشایر را پوشش می‌دهند، گفت:

در سایر گروه‌ها، بحث مشارکت اجتماعی را کمتر می‌بینیم؛ اما در حوزه عشایر این موضوع بسیار پررنگ است.

وی گفت: صندوق توسعه بخش عشایری در سطح ملی بحث تأمین منابع مالی را برای تشکل‌ها به‌منظور تأمین نهاده‌های مورد نیاز، ایجاد بهره‌وری و اشتغال انجام می‌دهد.


*** سه مصوبه شورای عالی عشایراین مقام مسئول با اشاره به اینکه شورای عالی عشایر در ۳ مقطع در سال‌های ۹۳، ۹۵ و ابتدای سال ۹۸ به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور تشکیل شد، ادامه داد:

در جلسات شورای عالی عشایر، سه طرح تدوین‌شده که طرح اول ارتقاء سواد، دانش و مهارت در جامعه عشایر، طرح دوم طرح ویژه فرهنگی و مذهبی و طرح سوم طرح ویژه بهداشت، درمان، اجتماعی و رفاهی است که دو طرح اول به تصویب رسیده و طرح سوم در آستانه تقدیم به هیأت دولت برای تصویب است.


*** بهبود وضعیت عشایر کشوروی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات صورت گرفته برای بهبود وضعیت عشایر کشور اشاره کرد و گفت:

به‌تازگی در بحث استفاده از انرژی‌های پاک، مصوبه‌ای داشته‌ایم که وزارت نیرو در سطح ۲۵ هزار خانوار عشایری در دو سال آینده اقدام کند؛ همچنین در تأمین یارانه، حمل سوخت و آب مصوبه‌ای در دولت داشته‌ایم که امیدواریم با دریافت منابع آن، بتوانیم بخشی از هزینه‌هایی را که به عشایر تحمیل می‌شود جبران کنیم.

قندالی گفت: علاوه بر این، وزارت ارتباطات نیز مکلف شده ۸۰ درصد نقاط عشایری را تا پایان برنامه ششم تحت پوشش تلفن همراه قرار دهد.


*** ارائه تسهیلات برای تولید گوشت قرمزرئیس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به ارائه تسهیلات برای تولید گوشت قرمز طی ۴-۵ سال گذشته، گفت:

این تسهیلات به‌صورت سرمایه در گردش یک‌ساله است و از محل کانون احکام دائمی در شش‌ماهه امسال، ۴۲۰ میلیارد تومان برای این منظور ابلاغ‌شده است.


*** در تأمین نهاده‌های دامی عشایر هیچ نگرانی‌ای وجود نداردقندالی بابیان اینکه دولت نهاده‌های دامی را همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین می‌کند، گفت:

اطمینان می‌دهیم که نگرانی در مورد نهاده‌ها وجود ندارد و اگر کمبودی پیش بیاید، با سرعت تأمین خواهد شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر جو وارداتی باقیمتی میان ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۰ تومان در بنادر ترخیص می‌شود و قیمت این کالا در استان‌های هم‌جوار بنادر، بین ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان است؛ اما در استان‌های دیگر به دلیل کرایه حمل، مبلغ مقداری بالاتر می‌رود.

قندالی اضافه کرد: به دلیل اتفاقات خوبی که درزمینهٔ واردات به